W hafcie kujawskim dominują przede wszystkim motywy roślinne w postaci kwiatów i rozbudowanych łodyg z listkami. Spotykamy tu motywy roślinne o różnej, często zindywidualizowanej stylizacji, będącej rezultatem inwencji hafciarek, ale też i motywy wiernie skopiowane z natury. Na haftowanych czepkach znajdują się głównie łodyżki łukowato wygięte, zwane rózgami, z listkami o różnym kształcie blaszek. To najpopularniejszy motyw, będący podstawą tworzenia wariantów kompozycyjnych. Na ich końcu lub po bokach, umieszczane są kwiaty (np. róże, chabry, tulipany, margaretki).
Występują też różnego rodzaju pąki kwiatowe i liście (np. dębu, winorośli, koniczyny). Bywają też kwiaty o falistej linii brzegowej lub płatkach zakomponowanych swobodnie wokół środka.
Wszystkie elementy ornamentyki roślinnej noszą cechy indywidualnej stylizacji w postaci perełek, pogrubień oraz drobnych elemen tów takich jak esownice, krótkie prążki, kółka itp. Wszystkie wzory mieszczą się w kanonie stylistyki tradycyjnego ludowego haftu kujawskiego.
Natomiast w hafcie przewlekanym na tiulu, ze względu na strukturę tkaniny, występują motywy geometryczne. Są to głównie linie proste, łamane, ukośne, romby i gwiazdki.